تحقیق درباره ارتش ايران در زمان ساسانيان

مطالب دیگر:
🔗پاورپوینت معرفی نشان BPN- MANA🔗پاورپوینت جوشکاری و چسبکاری🔗طراحی کاتالوگ های جدید محصولات شرکت بادران قسمت 1🔗طراحی کاتالوگ های جدید محصولات شرکت بادران قسمت 2🔗دوروش بسیار مطمئن و بی نظیربرای فروش بیشتر در فورکیا🔗آموزش شروع کسب و کار اینترنتی با تلگرام🔗مستند جدید و جنجالی تن فروشی🔗پکیج آموزشی ثروت نت🔗آموزش صوتی روانشناسی تنبلی🔗پاورپوینت آموزش درس بیست و دو کتاب مطالعات اجتماعی پنجم ابتدایی ( بازسازی ویرانه ها)🔗Attract LOVE🔗مقاله کارت هوشمند درس شیوه ارائه + پاورپوینت🔗کتاب (راهنمای کامل زبان ایتالیایی) The Complete Idiots Guide to Learning Italian🔗7 ساعت مکالمات صوتیِ فارسی - ایتالیایی به همراه متن🔗آموزش CSS🔗اطلاعات لازم جهت پرورش تمساح شامل 4 فايل🔗plc🔗PLL چيست و چه کاربردهايي دارد🔗ابداع كليد هاي جيوه اي🔗ابررسانايي🔗اتوماسيون توسط سيستمهاي نتوماتيك🔗اتوماسيون صنعتي و شبكه هاي ارتباطي🔗احتراق آتش🔗اختراع تلفن🔗اختصاص ترافيک چندين سرويس در مخابر ماهواره اي
تحقیق درباره ارتش ايران در زمان ساسانيان,تحقیق,درباره,ارتش,ايران,در,زمان,ساسانيان,تحقیق درباره ساسانیان |خرید و دانلود-|yji
بهترین فایل قابل دانلود و دریافت با موضوع تحقیق درباره ارتش ايران در زمان ساسانيان قابل مشاهده می باشد

↓↓ لینک دانلود و خرید پایین توضیحات ↓↓

فرمت فایل: word

(قابل ویرایش و آماده پرینت)

تعداد صفحات:13

قسمتی از متن فایل دانلودی:

ارتش ايران در زمان ساسانيان

راجع به ارتش ايران در عصر ساسانيان اطلاعات بيشتري به ما رسيده و گذشته ازنوشته‌هاي مورخان معروف رومي، مانند پروكپ، آميين مارسلن و ژوستن و غيره مورخين ارمني و يهودي و بالاخره تاريخ نويسان دوره‌ي اسلامي هم در اين موضوع مطالب سودمندي براي ما به يادگار گذاشته‌اند. از همه بالاتر در شاهنامه فردوسي راجع به جنگها و فتوحات و قلعه‌گيريهاي دوران ساساني اطلاعات به نسبت مفصلي وجود دارد و با بررسي دقيق آن‌ها معلوم مي شود كه مدرك‌هاي خوبي در اختيار فردوسي بوده است، زيرا اغلب رويدادها و حتي ميدان‌هاي نبرد و عهدنامه‌هايي كه في مابين بسته شده و همچنين اسامي قلعه‌ها و شرح محاصره و فتح آن‌ها و اسامي سرداران و امپراطوران رومي با تفاوت مختصري از حيث املاء و تلفظ آن‌ها در شاهنامه پيدا مي شود و شايد اين اسامي به همين صورت به فردوسي رسيده يا اين كه در نسخه‌هاي متعددي كه بعدها از روي نسخه‌ي اصلي شاهنامه نوشته اند اين انحراف‌هاي جزوي حاصل شده باشد.

نياز به تحول

چون رومي‌ها طي تجربه‌هاي جنگ با اشكانيان پي برده بودند كه ايرانيان در امر محاصره و قلعه‌گيري مهارتي ندارند و در ضمن از تاخت و تاز و حركت‌هاي سريع و غافل گيري‌ها و حمله‌هاي برق آساي سواران ايران بستوه آمده بودند، از اين رو به رزم‌هاي قلعه‌ايي متوسل شدند و از دير زماني در داخل بين النهرين و به خصوص قسمت شمالي و شرقي آن نزديك به ساحل دجله به ايجاد دژها و استحكام‌هاي تدافعي پرداختند. قلعه‌هاي معروف آن‌ها در بين النهرين از شمال به جنوب عبارت بود از: امد، دارا، نصيبين، بزآبد، سنگارا و هاترا. به علاوه براي حفاظت خود از زحمت سواره ايران اغلب رشته قلعه‌هاي را نزديك هم مي‌ساختند كه با نقب‌ها يا راه‌هاي زيرزميني به هم مربوط مي‌شدند و يك نوع خط دفاعي محكمي براي جلوگيري از تجاوز سوارهاي ايران به حدود فرات و انطاكيه تشكيل مي‌دادند. دراثر همين عمليات رومي‌ها بود كه در سازمان و تركيبات و اسلحه و وسايل و شيوه هاي رزمي ارتش ساساني به ضرورت تحولاتي پيدا شد كه شايان ذكر است.

در آغاز اين دوره اردشير پابكان سرسلسله‌س دودمان ساساني ارتش ايران را از حالت چريكي خارج كرد و به صورت منظم و دايمي درآورد. به گفته مورخان از زمان اين پادشاه پادگان‌هاي ثابتي در ايران به وجود آمد كه نگاهداري آن‌ها به خرج دولت و جيره‌ي و مواجب سربازان از خزانه‌ي شاه پرداخت مي شد. «ارتشتاران» يا نظاميان ايران در اين دوره مقام دوم را بين طبقه‌هاي چهارگانه‌ي جامعه داشتند و سازمان‌هاي مربوط به اداره كردن امور ارتش در درجه اول اهميت شناخته شده است.

و...